Kihez fordulhatok, ha megdöbbentően magas vízszámlám érkezett?
Tud-e nekem segíteni az önkormányzat?
Ki kell-e fizetni az elfolyt vízmennyiség díját, ha utóbb kiderül, hogy csőtörés volt a kertben?
Ezen kérdések megválaszolásával igyekszünk segíteni a lakosságnak.
Alapvetően bármilyen felhasználói megkeresést, panaszügyintézést, reklamációt csak az ügyfél kezdeményezhet, mivel ilyen esetekben csak a felhasználó, a szerződött partner járhat el a szolgáltatóval szemben. Az Önkormányzat nem jogosult a reklamáció ügyintézésére.
Felhívtuk a DMRV Zrt. figyelmét, hogy a panaszügyintézésre helyezzen hangsúlyt. A felhasználói panaszokat írásban, telefonon és személyesen is fogadja, azokat írásban rögzíti. A beérkezett panasszal kapcsolatos álláspontját és intézkedéseit 15 napon belül indoklással együtt írásba foglalja, és a felhasználónak megküldi. Az ügyintézési határidő egyszeri meghosszabbítását indokolhatja a hatósági bevonás vagy a helyszíni kivizsgálás szükségessége, amelyről az érintett felhasználót a DMRV Zrt. tájékoztatja. A felhasználó az üzletszabályzat alapján fennálló közszolgáltatási jogviszonyával kapcsolatos mindennemű panaszával a hatósági eljárását megelőzően a DMRV Zrt.-hez fordulhat.
Amennyiben a felhasználó nem fogadja el a szolgáltató álláspontját, az alábbi jogorvoslati lehetőségei vannak:
Fordulhat
- a fogyasztóvédelmi hatósághoz,
- a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalhoz
- a békéltető testülethez, továbbá
- bíróság előtt, polgári peres eljárásban is érvényesítheti igényét.
Pest Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Főosztálya
Székhely: 1088 Budapest, József krt. 6.
Levelezési cím: 1088 Budapest, József krt. 6.
Telefonszám: +36-1-459 4843
E-mail: fogyved@pest.gov.hu
Mik az első lépések, ha kiemelkedően magas vízszámlát kapunk?
Az első és legfontosabb teendőnk, hogy ellenőrizzük, hogy a vízóránk megfelelően működik, illetve nincs-e valahol szivárgás. A mérőóraállást és a fogyasztást azért is érdemes figyelni, mert előfordulhat, hogy olyan helyen van a csőhálózaton a szivárgás, ahol szabad szemmel nem látható. Érdemes a havi diktálást választani. Ezzel figyelemmel tudjuk kísérni a fogyasztásunkat, és egy hirtelen fogyasztásnövekedés esetén azonnal tudunk intézkedni.
Ez év májusában a DMRV Zrt. munkatársai – a vírushelyzet miatt – nem tudták leolvasni a mérőórákat, ezért csak egy becslésen alapuló számlát kaptunk. Azóta fizettük a havi díjakat, ki diktálás alapján, ki átalány alapján. A múlt hónapban kerültek leolvasásra az órák, és sok esetben kimagasló számlák érkeztek.
Ha felmerül a gyanú, hogy a mérőóra meghibásodott, akkor kérhetjük a szerkezet bevizsgálását. Ennek díja 50.000 forint, amely kiszámlázásra kerül abban az esetben, ha a bevizsgálás során nem tudnak meghibásodást igazolni. Ezért ezzel a lehetőséggel óvatosan bánjunk.
Ha valahol a vízhálózatban csőtörést vagy vízfolyást észlelünk, úgy már nagyobb eséllyel lehet jóváírást kérni. Egy vízszerelő szakember segítségével meg lehet állapítani a meghibásodás tényét, amit egy javítási számlával, vagy alkatrész számlával tudunk igazolni a szolgáltató felé. Mivel ilyen esetben az elfolyt víz a csatornahálózatot nem terhelte, a fogyasztó jogosult az átlagfogyasztáson felüli csatornadíj utólagos jóváírására.
A házi ivóvízhálózat csőtörése miatt a környezetbe elszivárgott víz a vonatkozó kormányrendelet alapján csak a kiszámlázott szennyvíz mennyiségét befolyásolja, azonban az elfolyt vízmennyiség már szolgáltatottnak, azaz elfogyasztottnak minősül.
Mivel a jogszabály kizárólag a szennyvíz vonatkozásában tesz engedményt, így az ivóvíz esetén - ha a mérőóra műszakilag megfelelő volt - ki kell fizetni a mérőórán mért teljes mennyiséget. A csőtörés nemcsak a lakásban vagy a házban következhet be, hanem a házi locsolási rendszert is érintheti és ilyen esetben is van helye az utólagos elszámolásnak, mivel az a házi ivóvízhálózat része. Egy kivétel van ez alól: ha van külön locsolási vízmérőnk, mert ekkor az azon mért mennyiség képezheti a felek közötti díjszabás alapját.
Mire figyeljünk kiemelten a vízfogyasztás terén?
- Mindig ellenőrizzük, hogy a vízóránk megfelelően működik-e, illetve nincs-e valahol szivárgás. A mérőóraállást és a fogyasztást azért is érdemes figyelni, mert előfordulhat, hogy olyan helyen van a csőhálózaton a szivárgás, ahol szabad szemmel nem látható.
- Folyamatosan tartsuk karban az ivóvízhálózatot még a nyaralókban is, ha pedig huzamosabb ideig nem használjuk, akkor víztelenítsük azt.
- Ha valahol szivárgást észlelünk, azonnal javíttassuk ki a hibát és jelentsük be a szolgáltató felé.
- Hosszabb vízhiány esetén várjuk meg, míg a szolgáltató munkatársai teljesen feltöltik a rendszert és elvégzik a szükséges légtelenítést, csak ezt követően nyissuk meg a csapokat. A vízhiány ideje alatt semmiesetre se hagyjuk folyamatosan nyitva a csapokat.
- Amennyiben esetleg jogos tartozásunk halmozódott fel, lehetőségünk van részletfizetést kérni a szolgáltatótól. Érdemes ezzel a lehetőséggel élni.